Teknoloji

Sony, PlayStation 5 Satış Sayısını Açıkladı!

Son zamanların piyasayı en çok sallayan konsolu PlayStation 5‘in çıktığın tarihten bu yana ne kadar satıldığı açıklandı.

Bulundurduğu özelliklerle muhteşem bir oyun deneyimi sunan PlayStation 5, oyunseverlerin bir numaralı göz bebeği olmuştu tabii sadece oyunseverlerin değil Sony’nin de bu zamana kadar çıkarttığı en iyi konsol olduğu için onlar için de yeri ayrı. Hatırlarsanız konsol deneyimini çıtaya çıkartan koluyla ve muhteşem grafikli oyunlarla birlikte ilk olarak Kasım ayında piyasaya sürüldü. Aradan geçen 8 aydan sonra muhteşem satış sayısıyla birlikte tekrardan karşımıza geldi. Sony’nin şu zamana kadar çıkarttığı en iyi konsol olan PlayStation 5 yeni bir rekor kırdı ve tarihin en hızlı satan konsolu oldu.

PlayStation 5 Ne Kadar Satıldı?

İlk piyasaya sürülme tarihi olan Kasım ayından itibaren 8 ay geçmiş ve bu 8 ay içerisinde Sony tarafı oldukça sıkıntılar yaşadı. Pandemi zamanında çıkmış bir konsolun globalde tedarik, ekipman ve teknik arıza sorunlarına rağmen bunca zamana kadar tam 10 milyon satış yaparak en hızlı satış yapan konsol rekorunu kırdı. Sony, kendi yaptığı açıklamada PlayStation 5’in 18 Temmuz itibariyle 10 milyondan fazla satış yaptığını duyurdu

PlayStation

PlayStation, Sony Computer Entertainment tarafından geliştirilen video oyun konsolu serisi markası. İlk olarak 3 Aralık 1994 tarihinde, Japonya’da tanıtılan marka kapsamında beşinci, altıncı ve yedinci nesil video oyun konsolları üretildi. Günümüzde PlayStation markası altında beş ev konsolu, iki taşınabilir konsol, bir medya merkezi, çevrimiçi servis, telefon ile birlikte çeşitli oyun kumandası ve dergiler bulunmaktadır.

Serinin ilk konsolu olan ve 1994’te piyasaya sürülen PlayStation, satışa sunulduğu tarihten yaklaşık 9 yıl 6 aylık süre sonrasına kadar dünya çapında 100 milyonun üstünde sattı ve bu başarıyı elde eden ilk video oyunu konsolu oldu. Ardılı niteliğinde olan ve ilk olarak 2000’de satışa sunulan PlayStation 2, 31 Ocak 2011 itibarıyla sattığı 150 milyonun üzerindeki ürünle en çok satılan video oyunu konsolu oldu. Serinin üçüncü ev konsolu olan PlayStation 3 ise 29 Mart 2011 tarihi itibarıyla dünya genelinde 50 milyonun üzerinde bir satış rakamı elde etti. PlayStation 4 ise 20 Şubat 2013 tarihinde tanıtılmış, 2021 Nisan ayı itibarıyla 116 milyon satış rakamına ulaşmıştır. Firma 2020 yılında da yeni nesil oyuncu konsolu PlayStation 5’i piyasaya sürmüştür. 2004’ün sonunda çıkarılan ve 2011’in üçüncü çeyreği itibarıyla yaklaşık 58,9 milyon ünite satan PlayStation Portable, serinin ilk taşınabilir oyun konsolu oldu. PlayStation Portable’ın ardılı olan PlayStation Vita’nın ise 2012’nin ilk çeyreğinde satışa sunulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu