Teknoloji

NASA, Uzay İstasyonunda Devasa Güneş Panelleri Kurdu!

Nasa Astronotu olan Shane Kimbrough ve Avrupa Uzay Ajans’ından Thomas Pesquet, 20 Haziran Pazar günü ikinci uzay yürüyüşünü gerçekleştirdi.

Uydunun güç sistemlerini yükseltmek için çalışmaların bir parçası olarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na 60 fit uzunluğunda ve 10 fit genişliğinde bir güneş panelleri kuruldu.

Amerikan Astronot Kimbrough ve Fransız meslektaşı Pesquet, araç dışında 6 saat 28 dakikada kurulumları gerçekleştirdi. NASA, kurulumları gerçekleştirilen güneş panelleriyle alakalı hızlandırılmış bir video yayınlandı.

Nasa, “Kimbrough ve Pesquet, güneş panellerinin başarıyla açtı, yerine vidaladı ve dağıtımı tamamlamak için istasyonun güç kaynağına kabloları bağladı.” dedi. Amerikan ve Fransız iki astronot 25 Haziran’da yine yapılması planlanan güneş panelleri için çalışmalara başlayacaklar.

Pazar gün ki gerçekleşen uzay yürüyüşü Kimbrough için sekizinci, Pesquet için dördüncü ve ikisinin birlikte çıktığı dördüncü uzay yürüyüşü oldu. Nasa verilerine göre Kimbrough toplam 52 saat 43 dakika, Pesquet 26 saat 15 dakika uzay yürüyüşü yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu