Mobil Oyunlar Hakkkında Çılgın İstatistikler

3 dk okuma süresi
 Mobil Oyunlar Hakkkında Çılgın İstatistikler

İnsanlar Nokia 3310’da Snake oynamaya başladığından beri mobil oyunlar çok yol kat etti. Günümüzde, her akıllı telefonun çok sayıda oyuna erişimi var. Mobil oyunlar bilgisayar ve konsol oyunlarına kıyasla hala sınırlı olsa da, bu durum daha hızlı işlemciler, daha büyük ekranlar ve bellek ile daha uzun pil ömrü sayesinde hızla değişiyor.

Mobil oyunlar başka nedenlerle de popülerdir. Onlar, oyun pazarında diğer oyun kategorilerinin yapamayacağı bir boşluğu doldurur. Birçok mobil oyun, konsollarda veya bilgisayarlarda bulduğunuz karmaşık anlatılar ve zaman alıcılar olmadan, hareket halinde olan insanlar için tasarlanmıştır. İşte, okulda veya parkta, dilediğiniz her yerde mobil oyun oynayabilirsiniz.

Mobil oyun pazarı, her gün yeni uygulamalarla birlikte tam olarak genişliyor. İşte bunu kanıtlayacak bazı çılgın istatistikler.

Mobil oyun pazarı, dünya oyun pazarının neredeyse % 50’sini temsil etmektedir.

Otoriter bir araştırmaya göre, dijital oyun pazarı 2018’de 134,9 milyar dolar değerindeydi. Bu değerin % 47’si veya 63,2 milyar doları mobil oyunlardı. Ve bu yüzde artmaya devam ediyor.

 Mobil oyunların değeri 2021’de 91,2 milyar dolar olacak

Araştırma ayrıca 2021’de toplam mobil oyun gelirinin 91,2 milyar dolara çıkacağını ve oyun pazarının % 52’sini oluşturacağını tahmin etti.

 2021’e kadar 2,4 milyar insan mobil oyun oynayacak

Activision Blizzard Media ve Newzoo tarafından hazırlanan bir rapor, 2020 yılına kadar 2,4 milyar oyuncunun mobil oyunlar oynayacağını öne sürüyor. Bu, dünya nüfusunun üçte birini temsil ediyor.

 Oyunlar zaten popülerlik açısından üçüncü uygulama kategorisi

Mobil oyunlar zaten müzikle aynı düzeyde en popüler üçüncü uygulama kategorisi. Bunlardan önce yalnızca sosyal uygulamalar ve alışveriş uygulamaları geliyor. 18 ile 20 yaş arasındaki gençler için bu, popülerlik olarak ikinci kategoridir.

 Uygulama kullanıcılarının % 50’si mobil oyun oynuyor

Oyun uygulamaları en popüler olanlardan biri, 2019’da tüm uygulama kullanıcılarının % 50’si oyun oynadı.

 Cep telefonu oyuncularının% 51’i kadın

Erkeklere daha çok adanmış konsolların veya bilgisayarların aksine, mobil oyunlar kadınlar ve kızlar için daha çekici. Cep telefonu oyuncularının % 51’i kadın, sadece% 49’u erkektir.

 Erkekler ve kadınlar farklı oyunlar oynuyorlar

Kadınlar erkeklerden daha fazla cep telefonunda oyun oynasa da, diğer oyun kategorilerini tercih ediyorlar. Örneğin, genç erkekler atış oyunlarını tercih ederken, yaşlı kadınlar bulmaca oyunlarını tercih ediyor. Aksiyon oyunlarında % 63 erkek oyuncu, atış oyunlarında % 74 erkek var. Öte yandan, bulmaca oyunlarında oyuncuların % 66’sı kadın.

 Candy Crush Saga hala rakipleri geride bırakıyor

Candy Crush beş yıldan fazla süredir buralarda. Çok sayıda klona ilham verdi ve aynı zamanda oyunlarda yeni bir trend yarattı. Mobil oyuncuların % 35’inden fazlası bu oyunu düzenli olarak oynuyor ve en yakın rakibi Pokémon GO’dan neredeyse iki kat daha popüler. Fortnight, bilgisayardan cep telefonuna geçiş yapabildiğini ve popülaritesini koruyabildiğini kanıtlayarak üçüncü sırada yer alıyor.

 iPhone’da en çok kazandıran oyun Pokémon GO

Pokémon GO, en popüler ikinci oyun olmasına rağmen geliştiricisine her gün küçük bir servet kazandırmaya devam ediyor. Günlük 1.442.297 $ ‘a kadar kazanıyor, Fortnight’ı (günlük 1.399.028 $) ve Candy Crush Saga’yı (günlük 1.106.098 $) aşıyor. Belirtmek isteriz ki, bu istatistikler yalnızca iPhone içindir.

Hane halkında kararları vermekten % 53 oranında Candy Crush oyuncuları sorumlu

Cep telefonu oyunları bazıları için önemsiz görünse de, cep telefonu oyuncuları reklam ajansları için çok önemli bir pazar. Candy Crush oyuncularının % 53’ü ebeveyn ve evdeki kararları onlar veriyor. 

Yapılan Yorumlar
  • […] Mobil oyun oynamanın çok keyifli olduğu konusunda herkesin hemfikir olduğuna eminiz. Ancak, herkesin hemfikir olduğu konusunda emin olduğumuz bir husus daha var. Mobil oyunlar bazen çok ama çok sinir bozucu olabiliyor. İlerlemeye çalıştığınız oyunda bir bölümü saatler boyunca geçmeyi başaramamak, karakterleri dilediğiniz gibi kontrol edememek veya ellerinizin terlemesi… Sebebi ne olursa olsun! Mobil oyunlar bazen çok sinir bozucu ve can sıkıcı olabiliyor. […]

Bir Yorum Yapın

x