Dünyanın İlk Uçan Yarış Arabası İlk Uçuşunu Gerçekleştiriyor!

1 dk okuma süresi
 Dünyanın İlk Uçan Yarış Arabası İlk Uçuşunu Gerçekleştiriyor!

Arabaların pistlerde değil de gökyüzünde yarıştıklarını hayal edin, işte bu olay gerçek oluyor. 

Avusturalya merkezli olan Airspeeder, 2021 yılı sonuna doğru uçan arabaların yarışacağı EXA isimli bir yarış serisi planlamayı düşünüyor hatta geçtiğimiz günlerde yarışlarda kullanılacak arabalardan birinin ilk uçuşunu başarılı bir biçimde tamamladıklarını açıkladılar.


The Alauda Aeronautics Mk3 isimli uçan yarış arabasının test sürüşüyle alakalı detaylarda verildi. Dört koldaki 8 tane pervane ile havaya kaldırılan araba 2.8 saniyede 62 mil yani 100 km hıza ulaşabiliyor ve 500 metreye kadar gökyüzüne çıkabiliyor.

Arabanın içerisinde pilotlar için yer ve kokpit bulunuyor fakat şu anlık kontroller uzaktan kumanda ile yapılıyor ilerleyen zamanlarda daha büyük gelişmeler yaşanırsa pilotlarda kullanabilecek.

EXA Uçan Yarışlar Hakkında

Yarışlarda her takımlara aynı araç yani Alauda verilecek, yarışlara katılacak kişinin becerilerini ölçmek için herkes eşit bir şekilde yarışacak yani kazanan becerileriyle kazanmış olacak. 

EXA’nın ilk sezonunda yarışlar uzaktan kumanda ile olacak yani araçlarda pilot bulunmayacak fakat bir sonraki sezonlarda arabaları pilotların kullanması hedefleniyor.

Arabalarda bulunan piller 15 dakika uçuşa müsait olduğu için her 15 dakika da bir yarış pistinde bulunan pit stoplarda pil değişimi olacak, gerçek yarışlarda olduğu gibi burada da pit stoplarda bulunan kişinin hızlı olması çok önemli.

Havadayken herhangi bir kazaya sebep olunmaması için her uçan arabanın etrafına son teknoloji radarlar donatılacak ve bu sayede kaza olması önlenecek.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x